REKOLEKCJE RODZINNE W BARDZIE ŚLĄSKIM, 20-26 SIERPNIA

REKOLEKCJE RODZINNE W BARDZIE ŚLĄSKIM, 20-26 SIERPNIA

W tym roku wakacyjne rekolekcje rodzinne odbyły się w klasztorze Zgromadzenia Redemptorystów w Bardzie Śląskim, w Kotlinie Kłodzkiej. Patronem rekolekcji był św. Paweł – autor Hymnu o Miłości zawartego w I liście do Koryntian. To właśnie ten najbardziej znany fragment tekstów św. Pawła stał się w tym roku podstawą naszych rozważań. Rekolekcje poprowadził dla nas ks. Paweł, omawiając krok po kroku ten piękny, a zarazem trudny tekst. Dzieliliśmy się między sobą przemyśleniami na temat miłości w naszych relacjach małżeńskich, rodzicielskich i rodzinnych, odpowiadając na niełatwe pytania: Czy umiem postawić czyjeś potrzeby ponad własne? Przebaczyć jako pierwszy? Zamilknąć, gdy nie podoba mi się zachowanie współmałżonka? Które cechy miłości z Pawłowego listu są dla mnie najważniejsze?

Rekolekcyjnym przemyśleniom sprzyjało niezwykłe otoczenie – codzienna uczta duchowa łączyła się z ucztą dla oczu, gdyż w korytarzach klasztoru, w którym mieszkaliśmy, mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej z wieloma cennymi dziełami sztuki. Natomiast samo Bardzkie Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej to piękna barokowa świątynia, w której znajduje się cudowna, wielowiekowa figura Matki Bożej stanowiąca największy skarb Barda.

Stopniowo ewoluująca od ubiegłego roku formuła rekolekcji przewiduje również sporą ilość czasu na aktywny wypoczynek i spędzanie czasu z rodziną oraz całą wspólnotą. Chociaż w Bardzie przywitał nas deszcz, który towarzyszył nam przez trzy pierwsze dni, każdego popołudnia wyruszaliśmy w trasę, by podziwiać okolice, obfitujące we wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne. Zobaczyliśmy m.in. fort i podziemia Kłodzka, kopalnię złota w Złotym Stoku i Góry Stołowe z Błędnymi Skałami i Szczelińcem. W ostatnim dniu zwiedzanie połączyliśmy z modlitwą, odmawiając wspólny różaniec w kaplicach na Wzgórzu Róźańcowym. Kaplice oczarowały nas swoimi wnętrzami: rzeźbionymi scenami nawiązującymi do poszczególnych tajemnic różańca i bogactwem motywów dekoracyjnych. Zwieńczeniem tej wyprawy była Msza Święta przy Kaplicy Ukrzyżowania.

Za nami wspaniały czas skupienia i modlitwy, refleksji i oczyszczenia, adoracji Boga w ciszy i wielbienia Go radosnym śpiewem, w miejscu o wyjątkowej atmosferze i bogatej historii. Za ten czas i za to miejsce dziękujemy przede wszystkim Jemu, jednocześnie prosząc Go o obfite owoce rekolekcji. Ponadto tradycyjnie już wyrażamy ogromną wdzięczność ks. Proboszczowi za otwartość na nasze inicjatywy i ks. Pawłowi za wygłoszone słowo, cierpliwość, łagodność i nieustanną dostępność. Szczególne podziękowania kierujemy do Pauliny i Tomka za ich niegasnący zapał, zaufanie Panu i niezrażanie się trudnościami, których w tym roku nie brakowało – zarówno w czasie przygotowań, jak i w trakcie samych rekolekcji. Dziękujemy również naszym trzem opiekunkom, które wspaniale zajmowały się naszymi dziećmi, oraz wszystkim, którzy z różnych ważnych przyczyn w tym roku nie mogli być z nami osobiście, ale wspierali nas modlitwą i łączyli się z nami duchowo.
Agata

ZDJĘCIA