Salezjanie Współpracownicy

W ROKU 1988,  ówczesny proboszcz parafii w Głoskowie przyjmuje dużą grupę parafian w tym młodzież i dorosłych w liczbie 48 osób do Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników. Podczas wieczornej mszy świętej zostało złożone przyrzeczenie i ogłoszony patronem św. Jan Bosko.

Św. Jan Bosko  całkowicie oddany  pracy z młodzieżą której poświęcił się do końca życia ziemskiego. Pozostawił  też tu na ziemi swoich zastępców – Zgromadzenie Księży Salezjanów, aby to wspaniałe dzieło, pracy z dziećmi i młodzieżą było kontynuowane. Liczył też na dorosłych współpracowników. Jacy oni powinni być ?  Jakimi wartościami kierować się w życiu ? Być pobożnym, oddanym, wesołym, widzieć w drugim człowieku  wielką miłość Boga, którą z wielkim zapałem przekazał nam święty Jan Bosko.

Z upływem lat grupa zmieniała się. Młodzi zakładali rodziny i zmieniali miejsce zamieszkania, ale grono osób, które wciąż są  aktywne i zaangażowane w to wielkie dzieło istnieje i realizuje ideę wspierania księży Salezjanów w ich pracy.

W roku 2008 grupa otrzymała Akt Erekcyjny. Prowadzimy formację, której podstawą są materiały  przygotowane przez księdza delegata, jak również z materiałów comiesięcznych przesyłanych do naszego ośrodka.

Spotykamy się w każdy ostatni dzień miesiąca, poświęcony naszemu założycielowi  świętemu Janowi Bosko i uczestniczymy we mszy świętej.  W naszym spotkaniu uczestniczy ksiądz proboszcz.

 Członkowie grupy biorą też udział w spotkaniach modlitewnych innych grup – grupie Miłosierdzia Bożego w każdy piątek,  w pierwszych sobotach miesiąca.

Każdego roku przeżywamy nasz dzień skupienia modlitwą, adoracją, przeżyciem bliskości naszego Pana Jezusa Chrystusa.  

Prowadzimy różne akcje okolicznościowe na święta Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy. Zbiórki na różne cele jak kwiaty do Grobu Pańskiego.

W czasie letnim  grupa uczestniczyła w pielgrzymkach, takich jak różańcowa do Czerwińska czy  do Częstochowy. W lipcu  2012 roku  byliśmy na  pielgrzymce w  Poznaniu – Berlinie – Dreźnie –  szlakiem Pięciu błogosławionych wychowanków Salezjańskich, którzy są patronami  Oratorium dla młodzieży w Głoskowie.  Byli to wspaniali młodzi wychowankowie salezjańscy, którzy oddali swe życie za wiarę i umiłowanie Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Drezno to miejsce kaźni tych młodych chłopców. Z miejsca uświęconego ich  krwią, zostały wzięte kamienie, które stały się kamieniami węgielnymi Oratorium w Głoskowie.