Słowo na Wielki Post

Słowo na Wielki Post

W orędziu Papieża Franciszka (Wielki Post, 2021 r.) jesteśmy zaproszeni do wędrowania: „Oto idziemy do Jerozolimy” (Mt 20,18).

Niektórzy z naszych już ustali, już nie chcą dalej iść, inni zagubili sens; inaczej zgubili cel bądź chęć zmagania się z trudami wędrowania.

Papież przypomina, że dasz radę. Dlaczego? Bo jesteś ochrzczony. Co to oznacza? Otóż zostałeś odpowiednio wyposażony we wszystko, co ci jest potrzebne właśnie do takiej wędrówki przez życie! Na pewno dasz sobie radę. Jeśli upadłeś czy zwątpiłeś – zacznij jeszcze raz, ze Mną, mówi Jezus, Ja będę z tobą, pomogę ci.

Czasem w naszej pysze, uważamy że sami sobie poradzimy bez Niego i idziemy w zupełnie innym kierunku, i wcale nam to nie służy ani duchowo ani materialnie. Lecz duma nie pozwala nam się zwrócić o pomoc do Jezusa. Niektórzy spełniają niemal wszystkie warunki pokutne, nakładają na siebie bardzo ciężkie umartwienia, wyrzekają się wielu przyjemności i nawet osiągają pewne korzyści duchowe i cielesne – ale nadal nie są zadowoleni. Iść bez Jezusa to jak podróżować bez mapy albo nawigacji. Podróżować „na wyczucie” do jakiegoś wyimaginowanego celu może okazać się niebezpieczne. Gdyby nie nasz czas, który mamy tu na ziemi nie był dość ograniczony, to moglibyśmy sobie tak „buszować” bo bezkresach. Jednak nasz pobyt tu na Ziemi jest czasowy, ograniczony.

Pan Jezus proponuje nam wędrówkę do Jerozolimy. Zaprasza Apostołów i wielu uczniów aby Mu towarzyszyli. Wybierając się w taką podróż wielu pewnie myślało o Mieście Dawida, duchowej stolicy Narodu Wybranego, o ziemskiej Jerozolimie. A może coś zacznie dziać się nowego, coś się wydarzy, że zmieni się ciężka sytuacja polityczno- społeczna, pewnie idzie jakaś odnowa, ale czego?

Nikt nie przypuszczał, że Jezus wstępując do stolicy, do ziemskiego Jeruzalem otworzy bramy i sam przejdzie do „niebieskiego Jeruzalem”, do Miasta Pokoju, gdzie zasiada po prawicy Boga Ojca.

Jezus zapowiada, że idzie wypełnić Wolę Ojca. Wielki Post jest drogą do Wielkiej Nocy. Zajrzyjmy do naszych „narzędzi”, do nawigacji. Narzędzia te otrzymaliśmy na Chrzcie Św. Ustawmy z Nim kierunek, przyłączmy się do Jezusa; cel – do niebieskiego Jeruzalem. Nawrócić się, to jakby ponowne odkrycie swego powołania w Kościele. Bóg jest bliżej nas.

Pomocą służą nam Trzy Dobre Uczynki: MODLITWA + POST + JAŁMUŻNA.

Modlitwa – synowski dialog z Ojcem. Post – droga ubóstwa i wyrzeczenia. Jałmużna – gesty miłości wobec zranionego człowieka. (zob. Orędzie, pp. Franciszek).

Dobrego wędrowania!

Życzy Duszpasterstwo Salezjanów z Głoskowa.