Mszą wieczorną w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy obchody Triduum Paschalnego.
Jest to dzień kiedy zostały ustanowione dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa, a co za tym idzie także święto wszystkich Księży. Z tej okazji pragniemy podziękować wszystkim kapłanom pracującym w naszej parafii za otwartość na wezwanie Pana, za posługę którą pełnią i dzięki której możemy korzystać z sakramentów świętych. Życzymy Wam wielu łask Bożych i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.
W tym dniu także tradycyjnie odbywają się obłóczyny nowych ministrantów. Serdecznie zachęcamy chłopców do włączenia się do służby ołtarza.
Tutaj znajdziecie nieco zdjęć z tej uroczystości: Wielki Czwartek 2018
Wielki Czwartek jest bogaty w wiele niezwykłych symboli – aby ułatwić nam ich zrozumienie załączamy ich opis (zaczerpnięte z “deon.pl”):
1. Wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy – podczas pieśni “Chwała na wysokości Bogu” zabrzmią wszystkie dzwony w Kościele, które od tej pory zostaną wyciszone aż do pieśni “Chwała” w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Dzwonki używane w czasie przeistoczenia zostają zamienione na kołatki, o głuchym i mniej przyjemnym brzmieniu. Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony.
2. Obmycie nóg – zwany także “mandatum”, przypomina o geście Jezusa, który wykonał wobec Apostołów. Zwykle obmywa się nogi dwunastu mężczyznom, jednak przypadek papieża Franciszka pokazuje, że nie jest to jedyna opcja. Obmył on bowiem nogi kobiecie, do tego muzułmance. Kongregacja Kultu Bożego orzekła, że lokalny biskup miejsca ma prawo regulować przepisy w tej kwestii. Symbol jest bardzo czytelny i wskazuje na uniżenie Jezusa wobec człowieka i bycie sługą.
3. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy – po Komunii świętej następuje przeniesienie Pana Jezusa do przygotowanego przedtem tabernakulum znajdującego się w miejscu zwanym Ciemnicą. To symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Podczas procesji przeniesienia używa się kołatek i śpiewa wspomniany hymn Sław Języku Tajemnicę. Przy ciemnicy do późnych godzin wieczornych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.
4. Zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża – gest ten symbolizuje zakończenie wieczerzy, ale także odarcie Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności, ponieważ ołtarz jest symbolem Chrystusa i Jego ofiary. Aż do Mszy Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje pusty.
5. Otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym – wyraźny znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi zamknięty w Ciemnicy i oczekuje na wyrok. Nie musimy wtedy przyklękać, kiedy obok niego przechodzimy.