Przygotowanie do I Komunii Św.

Przygotowanie do I Komunii Św.

W sobotę 21 października, dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej wraz z rodzicami, w strugach ulewnego deszczu, za to pod czujnym i troskliwym okiem  Ks. Proboszcza Arkadiusza Piotrowskiego oraz Ks. Bartłomieja Tuzinowskiego udały się do Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego na Warszawskiej Pradze. Podróż rozpoczęła modlitwa w intencji dobrze, wspólnie spędzonego czasu. Budowa monumentalnej świątyni rozpoczęła się w 1907 roku dzięki znanym z działalności dobroczynnej Michałowi Radziwiłł i Marii z Zawiszów Radziwiłłowej. Wielkim życzeniem księżnej było, aby nowo wybudowana na Pradze świątynia była również centrum wychowawczym dla dzieci i młodzieży. Okazało się to możliwe dopiero w 1931 r. już po śmierci fundatorki, która zapisała w testamencie cały swój majątek łącznie z bazyliką kardynałowi Augustowi Hlondowi, Prymasowi Polski. Prymas zrezygnował z darowizny księżnej na korzyść kardynała Kakowskiego ten z kolei szanując wolę księżnej postanowił przekazać parafię oraz bazylikę wraz z całym majątkiem Salezjanom na wieczne czasy specjalnym dekretem w 1931 roku. Salezjanie przy Bazylice otworzyli Oratorium, które istnieje i działa do dziś, obejmując opieką – wychowawczą dzieci i młodzież.

Po przyjeździe, dzieci wspólnie z Ks. Bartkiem udały się do sali, w której miały okazję pobawić się i obejrzeć film.

W tym czasie, w innej sali Oratorium, Ks. Proboszcz opowiedział rodzicom historię powstania Bazyliki przy ul. Kawęczyńskiej. Przybliżył również aspekty działalności i specyfikę pracy księży Salezjanów.

Jako, że spotkanie miało charakter przygotowujący zarówno dzieci jak i rodziców do wielkiego święta jakim jest Pierwsza Komunia Święta, Ks. Proboszcz podkreślił wagę duchowego podejścia do tego wydarzenia. Zachęcał do skupienia i modlitwy w tym wyjątkowym czasie.

Po zakończeniu spotkania, rodzice i dzieci udali się do kaplicy Wspomożycielki Wiernych na wspólną modlitwę podczas Mszy Świętej.

Ksiądz Proboszcz wyjaśnił dzieciom znaczenie symbolu ucałowania ołtarza przed i po Mszy Świętej. W kontekście zbliżającej się Pierwszej Komunii Świętej, opowiedział również o znaczeniu przyjmowania Eucharystii.

Atmosferę radości potęgował śpiew dzieci, wspierany akompaniamentem Ks. Bartka.

Ponieważ październik jest miesiącem maryjnym, część drogi powrotnej upłynęła na modlitwie różańcowej prowadzonej przez dzieci. Nie zabrakło również śmiechu i żartów. Ksiądz Proboszcz i Ksiądz Bartek zadbali o wspaniałą atmosferę.

Silniejsi duchem, zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu, wróciliśmy do Głoskowa.

Małgorzata